Datowanie i pochodzenie fajek na podstawie znaków na pierści

Historia fajei i ich wytwórców oraz materiałów do wyrobów fajek używanych

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
blij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Datowanie i pochodzenie fajek na podstawie znaków na pierści

Post autor: blij » 23 sierpnia 2010, 22:17 - pn

Chciałem przedstawić stronkę bardzo przydatną w rozpoznawaniu fajek bardzo starych (koniec XIX i pocz. XX wieku):

http://www.silvercollection.it/dictiona ... nistA.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Kolejna strona, choć bardziej ogólna, również obejmuje min sygnatury na pierścieniach:

http://www.silvercollection.it/ENGLISHS ... RKSXS.html" onclick="window.open(this.href);return false;
"...dymu dla nikogo, zapachu dla wszystkich, smaku dla mnie."
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Re: Datowanie i pochodzenie fajek na podstawie znaków na pie

Post autor: jar » 03 marca 2011, 20:30 - czw

Może warto dodać, iż dane zawarte w podanych powyżej linkach odnoszą się do oznakowywania, w tym ocechowywania srebra. Wspisuje się to więc w zakres wiedzy na temat znaków na srebrach. Tabele takich oznakowań są zamieszczone w internecie, na przykład tu:
http://www.925-1000.com/british_marks.html" onclick="window.open(this.href);return false;
oraz jak już wspomniałem, na wielu podobnych stronach. Niekiedy tabele oznakowań zamieszczane są na portalach urzędów probierczych.

Było by interesujące gromadzenie i opracowanie oznakowania występującego na pierścieniach czy innych okuciach metalowych wykonanych z metali nie szlachetnych, które także spotykamy na fajkach.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Im więcej wolno, tym mniej wypada.
yopas
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: yopas » 03 marca 2011, 22:15 - czw

Panie Jacku,
a czy można próbować (znaczy, czy istnieją opracowania) pozwalające na rozkodowywanie francuskich(?) wiroli electroplated?
Bo zawsze pod symbolem <EP> występują jakieś trzy znaki. Czy one się zmieniają?
UkłonY,
[...]
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 03 marca 2011, 22:28 - czw

- niestety zaginęła mi spora część notatek w których miałem dane na ten temat; są to znaki które o ile pamiętam często występowały np. na fajkach francuskich CAMELIA (second, o ile pamiętam, GBD). Pamiętamy iż EP to Electroplated. Ufam, iż któraś z energiczniejszych ode mnie, a zainteresowanych Osób zajmie się opracowaniem tego na pewno bardzo interesującego tematu.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Im więcej wolno, tym mniej wypada.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fajki - czasy, miejsca, wykonawcy, materiały, warsztat”