Filtr z bibuły.

Tu początkujšąy fajczarze mogą zadawać pytania weteranom fajki.

Moderator: Moderatorzy

Draco
Pykacz
Pykacz

Filtr z bibuły.

Post autor: Draco » 25 sierpnia 2005, 18:17 - czw

Zainspirowany opisami postanowiłem wykonać filtr z laboratoryjnej bibuły filtrtacyjnej.Wyci±łem pasek szeroko¶ci 35 mm i długo¶ci około 20 cm następnie wykonałem zwitek o ¶rednicy 9 mm. Nabiłem fajkę , opór powietrza niewielki jak przy filtrze węglowym.Zapaliłem i po kilkunastu minutach fajka straciła drożno¶ć. Po rozkręceniu ustnika okazało się , że bibuła nasi±kła wod± i przestała przepuszczać powietrze.
Jaki jest Wasz przepis na dobrze wykonany filtr ?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Radesz
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: Radesz » 25 sierpnia 2005, 18:42 - czw

Zapaliłem i po kilkunastu minutach fajka straciła drożno¶ć. Po rozkręceniu ustnika okazało się , że bibuła nasi±kła wod± i przestała przepuszczać powietrze.
Jaki jest Wasz przepis na dobrze wykonany filtr ?
A może to ¶linka była? Spróbuj ograniczyć "saliwacje" fajki... :wink:
Pozdrawiam Radesz
Gdybym palił fajkę tak długo jak biegnę maraton, to byłbym MISZCZEM!
Marató Barcelona 2011 - 04:59:31
Poznań Maraton 2011 - 04:47:59
bkolodz
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: bkolodz » 25 sierpnia 2005, 19:13 - czw

ja tez mysle ze slinka :) postaraju sie uwazac na slinotok :) na powaznie : slina to w fajce naprade niep[rzyjemna sprawa, strzez sie jak ognia :D
GG : 6423598

Nobody knows what's inside my pipe!!!
Vladislav
Początkujący
Początkujący
Kontakt:

Post autor: Vladislav » 25 sierpnia 2005, 20:22 - czw

Po prostu zamiast 20 cm wziac 10 cm. Wystarczy to na pewno, i na droznosc nie powinno juz szkodzic...
GG: 2795302
PYK
Fajczarz
Fajczarz
Kontakt:

Post autor: PYK » 25 sierpnia 2005, 21:56 - czw

Tak jak pisze Vladislav - zmniejsz długo¶ć bibułki. Ja robię filtry z kawałków ok 20 mm na 30 mm nie większych, bo inaczej spuchn± i zatkaj± przewód dymowy.

PYK
Keep the "faja" burning!!!
(BLF)

SKYPE ME "fario2007"
Dziku

Post autor: Dziku » 25 sierpnia 2005, 22:22 - czw

Słusznie prawi± Koledzy. Bibuła pod wpływem wilgoci puchnie i "strosz± się" na niej takie włoski czy meszek na którym osiada wilgoć. Trzeba wypatentować wła¶ciw± długo¶ć paska bibuły i będzie ok. 8)
Już na oko widać, że przynajmniej o połowę za dużo tej bibuły użyłe¶.
Awatar użytkownika
borkows
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: borkows » 26 sierpnia 2005, 08:49 - pt

Powiedzcie proszę gdzie można nabyć tak± bibułę? :oops: Nie mam zielonego pojęcia! Rodzaj sklepu ... nie wiem ...
Dziku

Post autor: Dziku » 26 sierpnia 2005, 10:08 - pt

borkows pisze:Powiedzcie proszę gdzie można nabyć tak± bibułę? :oops: Nie mam zielonego pojęcia! Rodzaj sklepu ... nie wiem ...
Bibuła filtracyjna jest do dostania w sklepach z odczynnikami chemicznymi lub sprzętem laboratoryjnym. Ale tam kupuj±c paczkę - nabędziesz zapas na całe życie... Pro¶ciej poprosić kogo¶ znajomego, pracuj±cego w laboratorium na uczelni czy nawet w szpitalu.
Awatar użytkownika
Cinek
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: Cinek » 26 sierpnia 2005, 11:06 - pt

Od biedy można posłużyć się filtrem do kawy.

Nadto, możliwe s± eksperymenta z bals±. Co prawda nie widziałem filtrów z balsy o tak małej ¶rednicy, ale dwa ruchy ostrzem i z filtra 9 mm mamy wkładkę mniejszej ¶rednicy.
Walą się rządy i królestwa, a... fajka trwa.
Draco
Pykacz
Pykacz

Post autor: Draco » 26 sierpnia 2005, 17:35 - pt

Dziękuję za porady. Pasek bibuły skróciłem do 10 cm. Palenie przebiegło bezproblemowo. Przy te¶cie uczyniłem dwa spostrzeżenia w porównaniu z paleniem bezfiltrowym:
1.Tytoń Borkum Riff Cavendish Black zrobił się ostrzejszy w smaku.
2.Wydaje się, że wzrosła moc nikotyny. Jedna fajka wystarczy. :shock:
Hobbit
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: Hobbit » 05 czerwca 2006, 16:46 - pn

Zacząłem opalać fajeczki (2 szt) w których oryginalnie jest skraplacz, ale, że czyszczenie tego badziewia jest lekko mówiąc niemiłe, stosuje filterki własnej roboty własnie z filtra od kawy (jest bezzapachowy, nie rozwala się od wilgoci i łatwo dostepny) skręcam takie z kawałka ok 20x30mm i wszystko gra. Wilgoć zatrzymana, smak fajki dooobbbrryy (mniam) - tanio i fajnie. Oczywiście dopóki bibuły nie mam :), ale jako zastępstwo jest ok. Zdecydowanie lepiej smakuje tytoń niż z węglowcami (przynajmniej w moim odczuciu), z balsą jest podobnie.
Prawdziwi twardziele nie jedzą miodu. Prawdziwi twardziele żują pszczoły. :)
Awatar użytkownika
elvislike
Moderator
Moderator

Post autor: elvislike » 05 czerwca 2006, 18:09 - pn

mysle, ze nie musisz sie upierac na filtry z "prawdziwej bibuly filtracyjnej". ta z filtrow do kawy jest zupelnie ok. nie wyczujesz wiekszej roznicy. to nie wymiana zwyklego kabla na van den hul'a:-)
pozdrawiam:-)
we are not what we eat, we are what we don't shit... (hugh romney)
Awatar użytkownika
Józef
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Post autor: Józef » 17 sierpnia 2006, 12:06 - czw

Szanowni moi Przedmówcy! Zwróćcie uwagę, że w pierwszym poście mowa jest o zwitku ok. 9 mm. Tak więc rozumiem, że Draco chciał sobie wykonać z bibuły filtr 9 mm. Mam wypraktykowane (o czym już też na Forum pisałem), że do fajek gdzie były skraplacze, robię bibułki 30 x 30 mm i zwijam na wykałaczce. Taki zwitek doskonale spełnia swoje zadanie. Kiedyś próbowałem również zrobić z bibuły filtr 9 mm – wyszło mi 30 x 100 mm.
Jeśli chodzi o zakup bibuły filtracyjnej to kupiłem sobie w sklepie z odczynnikami chemicznymi – całą paczkę. Nie zużyję tego zapasu do końca życia! Chyba niezależnie od tego ile mi jeszcze lat Pan Bóg w łaskawości swojej, pielgrzymować na tym ziemskim Padole dozwoli. :)
Seks jest podstawą, życie zabawą, wódka nałogiem, a fajka jest Bogiem
Awatar użytkownika
etherni
Pykacz
Pykacz

Post autor: etherni » 30 października 2006, 19:46 - pn

Z dostępem do bibuły jako chemik problemu nie mam,filtry takowe stosuję niekiedy (choć coraz częściej palę po prostu bez niczego).Co do "puchnięcia" to zależy to w dużej mierze od grubości i gramatury bibuły,a jest ich sporo.Te bardziej "mięsiste" bardziej puchna i nasiąkają.Rzeczywiście dobry filtr 9mm z bibuły da się zrobić tylko po co? balsa wygodniejsza a z jednago standardowego ja robię skalpelem 3.I wychodzi naprawdę tanio.
obecnie pykam:Malthouse,Rattray's Old Gowrie,Torben Dansk No.6 English Light

GG: 2974862
Hobbit
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: Hobbit » 08 grudnia 2006, 10:24 - pt

Wczoraj zupełnie przypadkiem wykopałem w mojej piwnicy zestaw chemika z lat młodości (po uzyskaniu dużej około litrowej menzury wodoru firany i kwietnik staneły w płomieniach 8) i kariera na tym staneła także ), a tam w kartonie pomiędzy pojemnikami po róznych wybuchowych rzeczach, próbówkami i innymi takimi cudacznymi rzeczami znalazłem pełną pake krążków filtracyjnych ;). Niczym nie capiły, były nowe, co prawda w otwartym opakowaniu, więc testowo wypaliłem wczoraj 2 fajeczki z uzyciem zwitka bibuły i stwierdzam że to suuper pochłaniacz wilgoci - wiele lepiej chłonie niz używane przeze mnie do tej pory filtry do kawy... (oczywiście w fajkach bezfiltrowych)
Prawdziwi twardziele nie jedzą miodu. Prawdziwi twardziele żują pszczoły. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących fajczarzy”