miary anglosaskie

Tu początkujšąy fajczarze mogą zadawać pytania weteranom fajki.

Moderator: Moderatorzy

jagooo
Początkujący
Początkujący

miary anglosaskie

Post autor: jagooo »

Witam wszystkich.
Jako, że jestem tu zupełnie nowy, przedstawię się, nim zacznę pytać. Na imię mam Andrzej. Przygodę z fajką zacząłem w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Po krótkim czasie, niestety, fajkę zdradziłem na rzecz papierosów. Szybsze to było, mniej problemowe i .... Chyba brak czasu i tempo właściwe młodemu wiekowi podpowiadało, wydawać się mogło, prostsze rozwiązanie zaspokajania nikotynowego nałogu.
Mijały lata, przybywało siwych włosów i..... :) wróciła stara miłość... Dziś do fajki podchodzę zupełnie inaczej. (fajka do mnie też). Teoretycznie nie powinienem pytać o nic. Wszystko, co wydawałoby się wątpliwym, znajduję na forum.. Nawiasem mówiąc, sporo się tu nauczyłem (I wielkie dzięki Forumowiczom za to). Jednego wszak znaleźć nie potrafię (i zaręczam - nie jest to lenistwo. Raczej moja indolencja w zakresie przedmiotów ścisłych i może nieumiejętność stawiania pytań na goglach) Nie mam pojęcia, jak przeliczać miary anglosaskie (rozmiary w jakich np. na e-bayu opisywane są rozmiary fajek).
na przykład coś takiego:

LENGTH Just over 5 ½”
HEIGHT: 1 6/10th”
OUTER TOBACCO CHAMBER: 1 4/10th”
INNER TOBACCO CHAMBER: 6.5/10th”

o ile to pierwsze przypomina coś w okolicach 14 cm, to cała reszta istną czarną magią powiewa. Być może "ktoś", czy też "Ktoś" odeśle mnie do szkoły, no cóż i to jest jakieś rozwiązanie, ale tak na prawdę ucieszyłaby mnie odpowiedź, w jaki sposób poradzić sobie z tą całą anglosaską matematyką.. (może jakaś tabelka z przeliczeniem?) Próby wpisywania przecinka czy też ułamków na www przeliczających cale na cm. kończyły się zawsze porażką.
Jest sporo ciekawych fajek na e-bayu. Fakt, nie najtańszych, ale wartych grzechu na pewno.. Jak jednak wydać, nie zawsze łatwą kasę, tak zupełnie w ciemno? :(
Tymczasem pozdrawiam Wszystkich mając nadzieję na zrozumienie mojego problemu.
Oberon
Początkujący
Początkujący

Re: miary anglosaskie

Post autor: Oberon »

Cal = 25,4 mm. więc liczymy to w następujący sposób :

25,4/10*16
25,4/10*14
Awatar użytkownika
maciejslu
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: maciejslu »

Oberon pisze:Cal = 25,4 mm. więc liczymy to w następujący sposób :

25,4/10*16
25,4/10*14
Sprawa chyba nie jest aż tak prosta...

Owszem, cal ma te dwa i pół centymetra, ale... jak się dzieli?

Bo systemy anglosaskie czasami oparte są nie na systemie metrycznym i wszystko dzielą na tuziny, więc zależnie od przyjętego przelicznika cal dzieli sią na dziesięć lub dwanaście części...

Albo i jeszcze inaczej ; na przykład w kwestiach cygarowych średnicę pierścienia podaje się w 1/64 cala, więc na przykład cygaro o ringu 42 - to średnica równa 2,54 cm:64X42 (1,67 cm, tak mniej więcej).
Pozdrawiam serdecznie
Maciej Ślużyński
Oficyna wydawnicza RW2010
ben
Pykacz
Pykacz

Post autor: ben »

maciejslu pisze:Owszem, cal ma te dwa i pół centymetra, ale... jak się dzieli?

Bo systemy anglosaskie czasami oparte są nie na systemie metrycznym i wszystko dzielą na tuziny, więc zależnie od przyjętego przelicznika cal dzieli sią na dziesięć lub dwanaście części...
Racja, ale:
jagooo pisze:HEIGHT: 1 6/10th”
Właśnie owe 10th określa, że chodzi o części dziesiąte.
Pomału można doprowadzić nawet konklawe do kanibalizmu.
Oberon
Początkujący
Początkujący

Post autor: Oberon »

maciejslu pisze:Bo systemy anglosaskie czasami oparte są nie na systemie metrycznym i wszystko dzielą na tuziny, więc zależnie od przyjętego przelicznika cal dzieli sią na dziesięć lub dwanaście części...
Fakt z ułamkami typu 10/12 też się spotkałem, ale w tym konkretnym wypadku jeśli ułamek wynosi szesnaście dziesiątych, czternaście dziesiątych, czy sześć i pół dziesiątych , raczej nie ma miejsca na dzielenie przez dwanascie. Co innego gdyby było to 16/12; 14/12 ; 6,5/12 .
Awatar użytkownika
maciejslu
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: maciejslu »

ben pisze:
maciejslu pisze:Owszem, cal ma te dwa i pół centymetra, ale... jak się dzieli?

Racja, ale:
jagooo pisze:HEIGHT: 1 6/10th”
Właśnie owe 10th określa, że chodzi o części dziesiąte.
To i ja dziękuję za dodatkowe wyjaśnienie, bo o tym nie miałem pojęcia.
Pozdrawiam serdecznie
Maciej Ślużyński
Oficyna wydawnicza RW2010
jagooo
Początkujący
Początkujący

Post autor: jagooo »

serdecznie dziękuję za odpowiedzi. Biorę się za przeliczanie...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących fajczarzy”