Renowacja piankowej fajki

Tutaj możemy uzyskać odpowiedzi na wszelkie problemy związane z dbaniem o naszą kochankę

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
andnn
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Renowacja piankowej fajki

Post autor: andnn » 19 stycznia 2007, 13:11 - pt

Mam w kolejce do odnowienia fajkę z pianki. Będzie to pierwsza fajka w całości z pianki za którą się "zabiorę". W związku z tym mam wątpliwości jak podejść do zewnętrznej strony główki. Powinienem ją przeszlifować tak jak wrzoścową czy lepiej nie ruszać powłoki i zadowolić się jedynie oczyszczeniem. Fajka jest już leciutko pożółkła, z fabrycznie zaczernioną a'la przypalenie krawędzią. Na apf wyczytałem że na piankowe główki można stosować olbrot, a czy ktoś z Was próbował nakładać na piankę carnaubę?
Awatar użytkownika
j4szczur
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: j4szczur » 19 stycznia 2007, 15:53 - pt

Dogmat: Jak nie masz olbrotu to nie szlifować główki. Wosk carnauba się nie nadaje.
bublik
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: bublik » 19 stycznia 2007, 16:20 - pt

j4szczur pisze:Jak nie masz olbrotu
Jak nie masz i mieć nie będziesz. Kaszaloty wzięli pod ochronę. Zostają prywatne zapasy znajomych lub 'czarny rynek' ;-]
Odnomu - bublik, drugomu - dyrka ot bublika.
Awatar użytkownika
andnn
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: andnn » 22 stycznia 2007, 07:55 - pn

j4szczur pisze:Dogmat: Jak nie masz olbrotu to nie szlifować główki. Wosk carnauba się nie nadaje.
Więc muszę zadowolić się jedynie dokładną higieną główki. Myślę że elektryczna szczoteczka + nieco mydła da pożądany efekt. A jeśli nie to przynajmniej fajka do rąk się kleić nie będzie... :D
Awatar użytkownika
j4szczur
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: j4szczur » 22 stycznia 2007, 09:10 - pn

Tu trochę jest o renowacji.
http://skocz.pl/davp

Hm, nie wiem czy mydłem bym ryzykował.
Awatar użytkownika
Jimmy
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant
Kontakt:

Post autor: Jimmy » 23 stycznia 2007, 00:24 - wt

Widzę j4szczur, że mnie ubiegłeś. Też miałem polecić przejrzenie archiwum alt.pl.fajka. Rotm z całą pewnością jest autorytetem w renowacji fajek, zarówno wrzościowych jak i piankowych.
andnn - nawet nie próbuj dotykać pianki (a już zwłaszcza mokrej, czy nawet wilgotnej) szczoteczką, bo ją zniszczysz. Wilgotna pianka jest miękka jak kreda.

pozdrawiam
Jimmy
We'll drink together
And when we drink we'll drink together, not alone!
Awatar użytkownika
andnn
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: andnn » 23 stycznia 2007, 10:31 - wt

Czytałem ten wątek. Dlatego też tak długo zwlekam z "zabraniem" się za tę fajkę. Powierzchnia mojej fajki jest szklista i twarda - może to jakiś lakier - pewny nie jestem. Wydaje mi się na tyle twarda że delikatne mycie jej nie zaszkodzi. Chodzi mi przede wszystkim o w miarę skuteczne pozbycie się brudu. Szlifowanie sobie odpuściłem. Postaram się niczego nie zepsuć a jakie będą efekty pokażę po wszystkim :wink:
Awatar użytkownika
j4szczur
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: j4szczur » 23 stycznia 2007, 11:12 - wt

Piankę morską moczy się celem łatwego rzeźbienia. Wg mnie czyszcząc ją na mokro zmyjesz fabryczną powierzchnię, sprawisz, że będzie się lepić. Lepiej zastosuj wełnę stalową jak najdrobniejszą (zatkaj komin, aby do środka nie naleciała), a potem np szorstkim materiałem takim jak lniane sukno (takie szare, zgrzebne...), może z jakimś piaskiem ("przesiany proszek kredowy na sucho").
Dziku

Post autor: Dziku » 23 stycznia 2007, 15:40 - wt

j4szczur pisze:Piankę morską moczy się celem łatwego rzeźbienia. Wg mnie czyszcząc ją na mokro zmyjesz fabryczną powierzchnię, sprawisz, że będzie się lepić.
Może to jest jakieś wyjście... Będzie się trzymała ręki i się nie rozbije :wink:
Awatar użytkownika
andnn
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: andnn » 02 lutego 2007, 15:06 - pt

Zabrałem się w końcu za tę fajkę, a mając w pamięci Wasze uwagi robiłem wszystko bardzo delikatnie. Uznałem że wystarczy jeśli tylko dobrze przetrę główkę, nie użyłem waty stalowej bo bałem się że zmatowię powierzchnię, a nie miałem na czym testować. Przetarłem główkę lekko (bardzo lekko) wilgotną szmatką) - główka momentalnie ściemniała co świadczy o tym że nie jest raczej pokryta lakierem. Po przeschnięciu wróciła do swojej poprzedniej naturalnej barwy i, co najważniejsze, jest już czysta :) Ustnik potraktowałem standardowo. Jak zrobię zdjęcia to się pochwalę efektami :wink:
pan Gajusz
Fajczarz
Fajczarz

temp_pianka

Post autor: pan Gajusz » 26 lutego 2008, 09:38 - wt

mam podobną fajeczkę przywiezioną z Turcji. różni się tylko twarzą. To jest pianka i całkiem dobrze się sprawuje przy aromatach. Ważne by nie za mocno ją eksploatować, jest dość delikatna i szybko się przepali.
"Świat jest jedną wielką restauracją" Woody Allen
Awatar użytkownika
mjp
Administrator
Administrator
Kontakt:

Re: Ciekawe fajki na Allegro

Post autor: mjp » 26 lutego 2008, 10:04 - wt

pan Gajusz pisze:mam podobną fajeczkę przywiezioną z Turcji. różni się tylko twarzą. To jest pianka i całkiem dobrze się sprawuje przy aromatach. Ważne by nie za mocno ją eksploatować, jest dość delikatna i szybko się przepali.
Wybacz, ale w jaki sposób chcesz przepalić piankę?
Pozdrawiam
Maciek
-----------
Szukam spokojnego miejsca do palenia fajki
GG: 12204
Awatar użytkownika
elvislike
Moderator
Moderator

Post autor: elvislike » 26 lutego 2008, 10:20 - wt

mjp pisze:
pan Gajusz pisze:mam podobną fajeczkę przywiezioną z Turcji. różni się tylko twarzą. To jest pianka i całkiem dobrze się sprawuje przy aromatach. Ważne by nie za mocno ją eksploatować, jest dość delikatna i szybko się przepali.
Wybacz, ale w jaki sposób chcesz przepalić piankę?
mieszanina termitowa i pojdzie:-)
a tak na serio: pianka jest krucha i latwo ja stluc. jednak historia chyba jeszcze nie odnotowala takiego giganta co pianke by przepalil.
pozdrawiam:-)
we are not what we eat, we are what we don't shit... (hugh romney)
pan Gajusz
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: pan Gajusz » 26 lutego 2008, 15:51 - wt

rzeczywiście, moja własna semantyka mnie pokonała... 8)

moja pianka najwyraźniej była po prostu zbyt cieńka w górnej części komina i od pewnego czasu po dłuższym pykaniu w tych okolicach nabiera czarnego koloru.

cóż, Szanowni, jak to zwać?
pan Gajusz
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: pan Gajusz » 26 lutego 2008, 15:52 - wt

podpowiedź: nabiera czarnego koloru z zewnątrz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jak dbać”