Fajki FIlar

Tutaj rozmawiamy o różnych fajkach, z którymi mamy przyjemność

Moderator: Moderatorzy

Thesary
Fajczarz
Fajczarz

Fajki FIlar

Post autor: Thesary » 03 sierpnia 2011, 21:58 - śr

Kupiłem wielce szczęśliwy dwie fajeczki:
http://fajkowo.pl/cgibin/shop?info=1846&sid=7f034868" onclick="window.open(this.href);return false; Filar 241
oraz
http://fajkowo.pl/cgibin/shop?info=1850&sid=7f034868" onclick="window.open(this.href);return false; Filar 270
Chciałbym znać opinię Forumowiczów na temat fajek tego Mistrza.
„Przez to ziele możemy podziwiać wspaniałe dzieła Boga, który sprawia, że rzeczy są dziwne, wspaniałe, niezrozumiałe i cudowne dla ludzkiego osądu”
sat666sat
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Re: Fajki FIlar

Post autor: sat666sat » 03 sierpnia 2011, 22:44 - śr

Powiem szczerze, Filar 241 miałem swego czasu zamiar kupić, wygrał Worobiec)))
gg 1986482
"Lepiej mało dobrego, niż dużo złego"
Awatar użytkownika
vlasij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: vlasij » 04 sierpnia 2011, 08:12 - czw

Mam jedną fajkę p. Filara, której już nie palę. Widoczne kitowania; ogólnie niespecjalna. Można było lepiej wydać te pieniądze (np. na Worobca, jeśli chodzi o polski grunt)
Pozdrawiam serdecznie!
Fajczarz Weteran

Post autor: zebra » 04 sierpnia 2011, 09:17 - czw

Ja także mam jedną fajeczkę pana Filara i jest to jeden z moich pierwszych wrzośców (wartość sentymentalna), niech ci twoje służą równie urokliwie.
Awatar użytkownika
syczek
Pykacz
Pykacz

Post autor: syczek » 04 sierpnia 2011, 09:36 - czw

Ja mam dwie fajki Filara, bardzo smaczne fajeczki, w zasadzie mogę powiedzieć, że smaczniejsze niż DB, Pety itp.
Awatar użytkownika
Qwerty
Fajczarz
Fajczarz
Kontakt:

Post autor: Qwerty » 04 sierpnia 2011, 10:09 - czw

A można wiedzieć po co szanownemu koledze te opinie, jeśli fajki już są kupione? Mały masochizm czy konieczność potwierdzenia słuszności dokonania zakupu? Teraz to raczej tylko palić i własne zdanie sobie wyrobić pozostaje.

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że posiadany przeze mnie autograf mistrza Filara spisuje się bardzo dobrze, co do formy estetycznej i walorów użytkowych jest tym, czego od tej fajki oczekiwałem.

Czego i koledze życzę :)
Pozdrawiam, Qwerty
qwerty małpa post kropka pl
FMS i Śląski Klub Fajki
sat666sat
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: sat666sat » 04 sierpnia 2011, 12:52 - czw

A no właśnie też posiadam jedną fajurkę Filara http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f2e ... 26d4e.html- nie wiem ile ma lat...może ktoś kojarzy lata? Niezwykle lekka)))
gg 1986482
Thesary
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: Thesary » 04 sierpnia 2011, 13:39 - czw

Qwerty pisze:A można wiedzieć po co szanownemu koledze te opinie, jeśli fajki już są kupione? Mały masochizm czy konieczność potwierdzenia słuszności dokonania zakupu? Teraz to raczej tylko palić i własne zdanie sobie wyrobić pozostaje.

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że posiadany przeze mnie autograf mistrza Filara spisuje się bardzo dobrze, co do formy estetycznej i walorów użytkowych jest tym, czego od tej fajki oczekiwałem.

Nie jest to masochizm raczej ciekawość zdania innych, bardziej doświadczonych kolegów z tego zacnego forum :D
Przewinęło się mi przez to forum wiele radykalnych opinii dotyczących polskich wyrobów fajkarskich-że nie warto w polskie fajki nabijać tytoniu, że wiocha, że Cepelia, takie różne inwektywy w kierunku polskich firm. Chciałem znać opinię właśnie o tej, stąd ten wątek.
„Przez to ziele możemy podziwiać wspaniałe dzieła Boga, który sprawia, że rzeczy są dziwne, wspaniałe, niezrozumiałe i cudowne dla ludzkiego osądu”
sat666sat
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: sat666sat » 04 sierpnia 2011, 14:35 - czw

Thesary pisze:
Qwerty pisze:A można wiedzieć po co szanownemu koledze te opinie, jeśli fajki już są kupione? Mały masochizm czy konieczność potwierdzenia słuszności dokonania zakupu? Teraz to raczej tylko palić i własne zdanie sobie wyrobić pozostaje.

Nie jest to masochizm raczej ciekawość zdania innych, bardziej doświadczonych kolegów z tego zacnego forum :D
Przewinęło się mi przez to forum wiele radykalnych opinii dotyczących polskich wyrobów fajkarskich-że nie warto w polskie fajki nabijać tytoniu, że wiocha, że Cepelia, takie różne inwektywy w kierunku polskich firm. Chciałem znać opinię właśnie o tej, stąd ten wątek.
A ja tam lubię i cenię POLSKIE FAJKI - Cepeliarskie jak to niektórzy tak uważają...
gg 1986482
Awatar użytkownika
andnn
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: andnn » 04 sierpnia 2011, 15:18 - czw

Thesary pisze:[...]Przewinęło się mi przez to forum wiele radykalnych opinii dotyczących polskich wyrobów fajkarskich-że nie warto w polskie fajki nabijać tytoniu, że wiocha, że Cepelia, takie różne inwektywy w kierunku polskich firm.
Jeżeli ktoś gdzieś pisze, że fajki robione przez polskich fajkarzy to "wiocha" i "cepelia", to świadczy to tylko o tym, że jego wiedza na ten temat jak i kultura jest mniej więcej na poziomie użytych określeń. Prawda jest taka, że (tak ogólnie przyjmując definicję pochodzenia) polskie - tzn. autorstwa polskich fajkarzy - fajki, są takie same jak fajki produkowane poza Polską, np. włoskie, angielskie, duńskie, niemieckie, japońskie, amerykańskie, tureckie, itd. itp. Precyzując nieco - w każdym z wymienionych krajów (również w Polsce), przez działających tam fajkarzy czy firmy fajkarskie, wytwarzane są fajki złe, kiepskie, takie sobie, dobre, rewelacyjne, doskonałe. Nasz, tzn. klienta wybór, co kupimy i jak - zresztą bardzo subiektywnie - sklasyfikujemy nasz zakup. Tak więc nie sugeruj się "mądrościami" na które powołujesz się w swoim poście. Nawet najdroższa fajka zagraniczna będzie dla Ciebie do niczego, jeżeli nie będzie Ci sprawiało przyjemności palenie w niej i odwrotnie - nawet najtańsza polska fajka będzie dla Ciebie doskonała, jeżeli paląc w niej ulubiony tytoń będziesz to robił z wielką przyjemnością.
Sorry za mały OT, ale nie mogłem się powstrzymać...
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 04 sierpnia 2011, 15:38 - czw

andnn pisze:...Jeżeli ktoś gdzieś pisze, że fajki robione przez polskich fajkarzy to "wiocha" i "cepelia", to świadczy to tylko o tym, że jego wiedza na ten temat jak i kultura jest mniej więcej na poziomie użytych określeń...
W pełni zgadzam się z Przedmówcą, w tym zwłaszcza z zacytowanym akapitem. Niech mi będzie wolno przytoczyć ze starego tekstu na Fajka.net:
...wartość/smak fajki wynika z jakości i sposobu przygotowania materiału oraz z „inżynierii” naszego palidełka....
I wiele fajek robionych w kraju jeśli spełnia powyższe kryteria śmiało wytrzymuje porównanie z fajkami produkowanymi za granicą. Czas jakiś temu podawałem informacje o dobrej renomie fajek jednego z naszych wykonawców w USA.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Im więcej wolno, tym mniej wypada.
Thesary
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: Thesary » 04 sierpnia 2011, 16:53 - czw

Ja tez spotkalem sie z bardzo pozytywnymi opiniami na temat polskich fajek np Panow Worobca i Antoniewskiego na hiszpanskojezycznych forach. Wiecej, ze wzgledu na moje obecne miejsce pobytu korci mnie zbieranie fajek wlasnie polskich producentow...
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 04 sierpnia 2011, 17:12 - czw

Pomysł Przedmówcy znakomity, proponowałby wszakże nieco sprecyzować kryteria wyboru. Nie zawsze bowiem estetyka danego obiektu idzie w parze z doborem i przysposobieniem materiału (wrzośca) zgodnie ze znajomością materiałoznawstwa tegoż i zasad przygotowywania go do wykonania zeń fajki. To nie jest personalnie adresowane do wytwórców fajek takich jak np. p. Antoniewski, to jest refleksja natury ogółnej i aplikuje się ona do wielu wykonawców zza granicy. Gdybym samemu zainteresował się jakąś fabrycznie nową fajką, to najpierw zebrał bym starannie dane na temat wyboru i przysposbienia wrzośca, na przykład wchodząc w prywatną korespondencję z Wytwórcą. Choćby z kręgu naszego Forum: p. Wojtek Pastuch jednoznacznie powołuje się na swoją praktykę u "briar cuttera" Domenico "Mimo" Romeo, a więc gdybym myślał o fajce Jego autorstwa, dopytał bym o dokładniejsze dane i procedury (air curing, może jakaś forma innego curingu też) stosowane do przysposobienia materiału z któregio dana fajka jest wykonana. A może p. Wojtek będzie zamieszczał taką informację na swoich stronach? Notuję, iż działający pięknie od pewnego już czasu Tomasz_Z podaje iż jego fajki wykonane są z wrzośca pochodzącego z Hiszpanii, a pewno na uszczegóławiające pytanie odpowiedział by podając coś więcej na temat sezonowania/przysposobienia tegoż materiału.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Im więcej wolno, tym mniej wypada.
carlospp
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Post autor: carlospp » 27 września 2011, 09:24 - wt

To i ja pare zdan dorzuce.
Mam jedna fajke Filara (model 244). Jedna z moich pierwszych (trzecia w ogole, druga wrzoscowa). Nadal pykam w niej od czasu do czasu. Jakosc wykonania: idealna nie jest, ale jest co najmniej dobra. Jak na pieniadze, ktore kilka lat temu na nia wydalem (chyba 70 zl) to czego chciec wiecej? Fajka w ogolnosci bardzo lekka, scianki niby cienkie, ale trwale - poki co nic zlego sie jej nie stalo, mimo ze zaczalem jej uzywac jak nie mialem duzego doswiadczenia w paleniu. Glowny mankament - ale wowczas tyczylo sie to wiekszosci polskich producentow - to ustnik stilamidowy.
Ogolnie: moim zdaniem powinienes byc zadowolony.
Awatar użytkownika
nUmer
Pykacz
Pykacz
Kontakt:

Post autor: nUmer » 03 listopada 2011, 19:14 - czw

Mi bardzo przyjemnie pali się w fajkach nr 19. Były tak śliczne, że zakupiłem aż dwie :-)
W zakupionych przeze mnie nie ma żadnych widocznych kitowań. Wymagały tylko polerowania ustników.
Może z powodu tych fajek bardzo polubiłem stalamid z którego są wykonane.
Podsumowując - bardzo zgrabne fajki i przyjemnie się w nich pali.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fajki”