Pewna epoka

Wszelkie dyskusje dotyczące tytoni umieszczamy TUTAJ.

Moderatorzy: Moderatorzy, Moderatorzy tytoniowi

Awatar użytkownika
Irek
Moderator
Moderator

Pewna epoka

Post autor: Irek »

Tak si? z?o?y?o, ?e w grodzie Kraka asortyment powszechnie dost?pnych tytoni jest prawie ?aden. Pojedyncze puszki Squadron Leadera znikaj? momentalnie z pó?ek mimo i? wygl?daj? jakby prze?y?y bombardowanie Drezna.
Ostatnio rzadziej bywam w stolicy, wi?c poprosi?em kumpel? o przywiezienie z os?awionego Scherlocka Holmesa opisywanych na forum jako jedne z lepszych (i co najwa?niejsze dost?pnych) aromatów Belle Epoque i Stanwell Vanila.
Od czasu mojego niedawnego powrotu do pykania, na tyle naopowiada?em mojej kole?ance o paleniu fajkowych tytoni, ?e z wielk? rado?ci? zacz??a "buszowa?" po sklepie i zagadywa? pani? sprzedawczyni? nie tylko o "fajkowe ziele", ale równie? w poszukiwaniu jakiej? u?ywki dla siebie.
W efekcie ja mia?em mo?liwo?? spróbowania Belle Eoque, a przyjació?ka delektowa? si? skr?tami z jakiego? aromatycznego tytoniu.
Widz?c puszki Belle Epoque w katalogach zwroci?em uwag? na szat? graficzn?, która wydaje mi si? znakomicie pasuje do nazwy tytoniu i u mnie przynajmiej wywo?uje od razu skojarzenie z mod? "pi?knej epoki".
Do czego d????
Dzi? rano wybra?em si? dwoma dziewczynami na "plenerek"*(1) w okolice rynku.
Pogoda ?adna, ale zimno (mimo ostrego s?o?ca) prz?pieszy?o decyzj? o "porannej kawce".
Siedz?c sobie w spokoju wyci?gn??em Belle Epoque do spróbowania. Obok mnie dwie dziewczyny rozmawiaj?ce o stanie swoich fryzur, a tak?e o równie (porann? por?) abstrakcyjnych dla mnie tematach.
Tyto? ubity, fajecznka w trakcie opalania, wi?c nie za du?o tego tytoniu.
Zaczynam pyka?, smakowa? i... nagle jestem w "belle epoque".
Zastanawialem si? kiedy? jaki tyton móg?bym poleci? dziewczynie gdyby próbowa?a nauczy? sie pali? fajk? - teraz ju? wiem!
Belle Epoque.
Tyto? w pierwszym momencie przypomina? mi wygl?dem ususzone p?atki kwiatów i podobnie pachnia?.
"Belle epoque" kojarzy?a mi si? z jednej strony z szale?stwem, ze stylem ?ycia Toulouse-Lautrec'a, z ego obrazami. Ze zdj?ciami Lartigue'a, z zabaw?, czasami rozpust?, ale przede wszystkim z kobietami "wyzwolonymi", które prze?amywa?y konwenanse i demonstrowa?y swoj? wol?. Jak Sarah Bernhardt.
Mam te? przed oczyma zdj?cia Man Raya i jego Kiki.
Wyobrazi?em sobie kobiety z tej epoki które pojawiaj? si? z papierosami (nie wiem czy to rzeczywi?cie bylo mo?liwe) lub nawet cygarami w towarzystwie.
Wyobraz?em sobie, ?e gdyby która? z nich chciala pali? fajk? to Belle Epoque by?by dla nich w?mienitym tytoniem. Aromatycznym niemal jak perfumy, w smaku s?odkim jak ciastko, a na zewn?trz troszk? obrazoburczy. Czyli co? i?cie na pokaz a jednocze?nie "strawny" dla damskiego podniebienia.
Przepraszam pane je?li to czytaj? i gustuj? np. w latakii, ale dzisaj Belle Epoque wyda? mi si? "tytoniem kbiecym".

*(!) plenerek - to coniedzielna próba zrobirna jaki? fajnych fotek konczonca si? zazwyczaj paradowaniem z aparatem na szyji i delektowaniem si? smakiem kawy w najwcze?niej otwartych kawiarenkach.
Awatar użytkownika
Jarek
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: Jarek »

Wypowied? urocza, aczkolwiek Henry Maria Raymond de Toulouse-Lautrec Monfa pali? czyst? Va i czyni? to sporadycznie. Jednak Twoje asocjacje ca?kowicie trafiaj? mi do przekonania. Moja sugestia: nie si?gaj?c do Francji wspomnij polsk? secesj? - podobnie przystaj?ca. Serdecznie pozdrawiam.
love is...letting him light his pipe at the table after dinner...forgiving her for washing your pipes in the dish-washer
Awatar użytkownika
Irek
Moderator
Moderator

Jarek pisze:Moja sugestia: nie si?gaj?c do Francji wspomnij polsk? secesj? - podobnie przystaj?ca
Wspominam, wspominam :D, ale Belle Epoque odnosi?o si? g?ównie do Europy zachodniej i tak mi si? skojarzy?o :D
Dziku

Post autor: Dziku »

Oto jak dobrze dobrana nazwa tytoniu mo?e ukierunkowa? wra?enia... :D
No bo pomy?lmy jak wygl?da? by mog?a ta urocza wypowied? gdyby... Belle Epoque nazywa?o si? "Nightcap" :lol: I odwrotnie.

Na pewno temat zosta?by zatytu?owany "Pewna noc"... Ale co by?oby dalej??? :wink:
Awatar użytkownika
Irek
Moderator
Moderator

:-)

Dziku pisze:Oto jak dobrze dobrana nazwa tytoniu mo?e ukierunkowa? wra?enia...
No bo pomy?lmy jak wygl?da? by mog?a ta urocza wypowied? gdyby... Belle Epoque nazywa?o si? "Nightcap" I odwrotnie.

Na pewno temat zosta?by zatytu?owany "Pewna noc"... Ale co by?oby dalej???
:D :D :D :D :D
Ca?kiem mo?liwe
:D :D :D :D :D
Chocia? to pono? zapach Belle Epoque dzia?a "zdejmuj?co"

Nie ukrywam, ?e z ukierunkowaniem masz ca?kowit? racj?.
Oprawa i opisy (na forum) mnie ukierunkowa?y ca?kowicie :lol:
Ale mój opis jest jak najbardziej szczery :D

Co do samego tytoniu to tak, jak nie za bardzo lubi? ob?era? si? ciastkami, tak te? wiem, ?e tyto? ten b?dzie go?ci? w mojej fajce rzadko :-)
Awatar użytkownika
Cinek
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Re: Pewna epoka

Post autor: Cinek »

Irek pisze: Dzi? rano wybra?em si? dwoma dziewczynami na "plenerek"*(1) w okolice rynku. (...)
Wyobrazi?em sobie kobiety z tej epoki które pojawiaj? si? z papierosami (nie wiem czy to rzeczywi?cie bylo mo?liwe) lub nawet cygarami w towarzystwie.
*(!) plenerek - to coniedzielna próba zrobirna jaki? fajnych fotek konczonca si? zazwyczaj paradowaniem z aparatem na szyji i delektowaniem si? smakiem kawy w najwcze?niej otwartych kawiarenkach.
...
:wink: cicha woda z kolegi... Nie znali?my dot?d Krakusów zakusów z bigami? w tle... Nie od dzi? wiadomo, ?e na rynku w Krakowie s? ...o kocim spojrzeniu najlepsze... Od dzi? u?ywamy terminu "plenerek".
A w czasach fin de sieklu (i ciut wczesniej) kobitki popala?y ...pety (vide George Sand), chocia? robi?y to tzw. kobiety wyzwolone, emancypantki i inne ortodoksyjne sufra?ystki. [/b][/i]
Walą się rządy i królestwa, a... fajka trwa.
Awatar użytkownika
Irek
Moderator
Moderator

:-)

Oj Cinku, Cinku :lol: :lol: :lol:
?adn? wybiórk? mojego tekstu zrobi?e?, nie ma co :lol: :lol: :lol:

A ?eby by?o ?mieszniej to dzi? na jednym z portali reklamowali biografi? Toulouse-Lautrec'a hehe, postuluj?, ?eby by?a to lektura obowi?zkowa przy pykaniu Belle Epoque :lol: :lol: :lol:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Spory tytoniowe”